top of page

2019

30.1. 2019 
2.2. 2019

Filmový týden Visegrádské 4, Zita Folkets Biograf, Stockholm

Pro dospělé: Chata na prodej - středa 30. ledna 2019 v 18:30
                  Pro děti:  sobota 2. Února 2019  ve 14:30


 

2.2. 2019 Hotel Kung Carl, Stockholm

Bál přátelství na počest 100 let československo-švédských vztahů

v Hotelu Kund Carl, Stockholm pod záštitou velvyslance České republiky ve Švédsku pana Jiřího Šitlera a velvyslankyně Slovenské republiky ve Švédsku paní Martiny Balunové. 

Moderátoři bálu & předtančení: Anna Polívková & Michal Kurtiš, vítězové Star Dance 2013 v České republice. 

Muzika: „Kapela starých časů“ z moravských Prušánek

Hudební vystoupení: operní zpěvačka Jessica Elevant & operní zpěvák Petr Procházka a pianista Franz Hudec. 

Bohatá tombola. 

Uskutečnění této rozsáhlé akce bylo náročné jak po stránce organizační, tak finanční. Děkujeme proto velvyslanectví České a Slovenské republiky a Českému centru ve Švédsku za velkou podporu. Velké poděkování patří také i dalším organizacím a osobám, které nám poskytly cenné dárky do tomboly, byly to: CzechTourism, CzechTrade, vojenský přidělenec generál L. Štefánik, P. Procházka, T. Danko, Hotel Kung Carl, Kapela starých časů.

Pro vzpomínku máme pro vás v příloze několik vybraných fotografií, ostatní naleznete na: https://we.tl/t-a3s4ylQxEZ

20.3. 2019

Výroční schůze STSF v Domečku

16.4. 2019

Promítání dokumentu "Son of Victim - Son of Perpetrator

v angličtině s následnou besedou s hlavním představitelem dokumentu, panem Dr Frankem Reissem za přítomnosti velvyslance České republiky pana Jiřího Šitlera a velvyslankyně Slovenské republiky paní Maritny Balunové.

Frank Reiss je jeden z mála židovských ”Terezínkských dětí“, které přežily válku a útrapy koncentračního tábora Terezín. 

Film pojednává o dvou školácích, kteří se stali přáteli na celý život i přes zásadní názorovou odlišnost a naprosto protichůdný osud svých rodičů. Frank Reiss má za sebou kariéru velmi úspěšného advokáta v USA a později i poradce prezidenta Václava Havla. 

Diskuse po promítání filmu byla volně překládaná do švédštiny/češtiny paní Anita Kajlichová (Anna-Maria Asztély), se kterou Frank Reiss vyrůstal ve slovenských Piešťanech.

21.5. 2019

Promítání dokumentu "Fotograf" v češtině s anglickými titulky. Film z roku 2015 k Saudkovým osmdesátinám

V hlavní roli Karel Roden, režie Irena Pavlásková.
V příběhu volně inspirovaném osudy českého fotografa Jana Saudka se film vrací k některým zásadním životním křižovatkám života umělce obdařeného nejedním vyjímečným talentem, živelností a vášní. Všechny tyto vlastnosti mu přinesly slávu i odmítání, lásku i zradu, zástupy obdivovatelů i osamocení.

Středem Janova života vždy byly ženy. Ať ty, které pózovaly před objektivem jeho fotoaparátu,, či ty, jež ho obklopovaly v soukromí. Dcery, manželky, milenky, sexuální přítelkyně, intelektuální obdivovatelky. Jedny nezištně milující a oddané, jiné podváděné a zhrzené, další sdílející s rozkoší jeho bouřlivý život. Ale i takové, které s proslulým umělcem toužily spojit svou budoucnost, posedlé touhou zkrotit jeho svobodomyslnost, sdílet s ním jeho majetek, talent i geny. Exempláře všech těchto ženským typů jsou pikantním kořením mimořádného filmu, který je příjemně hořkou komedií s erotickými prvky. 
"Dámy, radím vám ke klidu!"... zazní ve filmu několikrát :))

15.6. 2019

Tradiční letní PIKNIK

Letní piknik Parkleken Skarpa by, Segelflzgsgatan 30, Skarpnäck

26. - 29. 8. 2019

Natáčení dokumentu Grossman-Posse

26.9. 2019

"Švédská knižní kořist z českých zemí a její současný výzkum"

Přednáška PhDr Lenky Veselé, Ph.D. vedoucí odboru pro výzkum a vývoj Knihovny AV ČR v Praze.

28.10. 2019

Výlet do města Strängnäs s návštěvou vojenského muzea Arsenal

Na fotce tank české výroby Jagdpanzer 38 (t).

15.10. 2019

Přednáška PhDr Františka Makeše s názvem "Technologie vhodné pro auteničnost a enzymatickou konsolidaci obrazů"

Švédsko-česko-slovenský spolek ve Stockholmu v rámci 100 let československo-švédských vztahů v roce 2019 uspořádal přednášku akademického malíře PhDr. Františka Makeše, vědce a dlouholetého restaurátora švédských královských sbírek u příležitosti vydání jeho nové knihy s názvem "Technologie vhodné pro autentičnost a enzymatickou konsolidaci obrazů". Název přednášky se mohl zdát složitý a nezajímavý, ale opak byl pravdou. Jednalo se totiž o název nově vydané knihy-učebnice pro restaurátory. Autor František Makeš poutavým způsobem vyprávěl a na fotografiích ukazoval "co je umění", odhaloval prokazování falešných obrazů a objasňoval, jak je důležitá záchrana kulturního dědictví Evropy. Přednáška probíhala v češtině.

19.11. 2019

"30 let od 17. listopadu 1989" pohledem bývalého českého politika Petra Millera, prvního federlního ministra práce a sociálních věci v polistopadové svobodné vládě. 

Ke 30ti létému výročí Sametové recoluce proběhla v domečku na české ambasádě přednáška pana Petra Millera. Pan Miller byl v roce 1989 jednou z vůdčích postav revoluce, blízkým spolupracovníkem Václava Havla a ministrem v první demokratické polistopadové vládě. Velmi si vážíme, že nás pan Miller navštívil a děkujeme mu za velmi zajímavé a zábavné povídání. Děkujeme tímto i všem zúčastněným za pěkný večer s příjemnou atmosférou. Brzy naviděnou při dalších akcích spolku!

Fotky a komentáře k fotkám najdete na naší FB stránce STSF Svensk-Tjeckisk-Slovakiska föreningen. 

7.12. 2019

Mikuláš

Děkujeme všem zůčastněným za krásnou atmosféru. Bez vás by to nebylo možné!!

12.12. 2019

Předvánoční setkání

s členy STSF s malým pohoštěním a oceněním zasloužilé generaci 80+ Děkujeme všem, kteří měli možnost přijít a spolu s námi jim pogratulovat.   

2019: Životopis
bottom of page