top of page

 

Korespondenční volba - nejdůležitější informace červenec - září 2022

Pro zájemce o možnost volit korespondenčně přeposíláme nové informace týkající se této problematiky.

 

S přátelským pozdravem

Jitka Vykopalová, předsedkyně & předsednictvo STSF

Svensk-tjeckisk-slovakiska f)oreningen

Stockholm

 


 

Vážení a milí příznivci korespondenčního hlasování,

připravili jsme pro Vás přehled nejdůležitějších informací červenec – září 2022.

 

Ø  ČERVENEC 2022 – VÝZVA K UZÁKONĚNÍ KORESPONDENČNÍ VOLBY

Jménem iniciativy Čechů ve světě Chceme volit distančně jsme znovu poslali výzvu k uzákonění korespondenční volby předsedovi vlády Petru Fialovi, předsedkyni PS PČR Markétě Pekarové Adamové a všem poslancům vládní koalice PS PČR. 

V příloze najdete dopis směřovaný předsedovi vlády ČR i odpověď na nej. 

V Bruselu předal osobně stejnou výzvu panu Ivanu Bartošovi, místopředsedovi vlády a ministru pro místní rozvoj pan Petr Mooz, koordinátor české buňky za iniciativu Chceme volit distančně v evropských institucích. Zaznamenali jsme to, mrkněte!

 

Ø  ZÁŘÍ 2022 – VÝZVA K UZÁKONĚNÍ KORESPONDENČNÍ VOLBY

V Berlíně předala znovu a osobně výzvu paní Markétě Pekarové Adamové, předsedkyni PS PČR paní Kateřina Spiess-Velčovská, koordinátorka Čechů za iniciativu v Německu. Zaznamenali jsme to, mrkněte!

 

Ø  VOLBY 2022

23. a 24. září

Volby do zastupitelstev obcí (NEBYLO MOŽNÉ VOLIT ZE ZAHRANIČÍ)

23. a 24. září

Volby do Senátu Parlamentu České republiky. (NEBYLO MOŽNÉ VOLIT ZE ZAHRANIČÍ)

 

 

Ø  VOLBY 2023 – PRO NÁS NAPROSTO KLÍČOVÉ!

 

23. a 24. září

Volba prezidenta České republiky 

BUDE MOŽNÉ VOLIT ZE ZAHRANIČÍ, PŮJDEME VOLIT, NA NÁS ZÁLEŽÍ!

 

Případné druhé kolo prezidentských voleb se uskuteční 27. a 28. ledna 2023.

 

Vážení a milí, stále není uzákoněné korespondenční hlasování pro české občany žijící v zahraničí, a to z důvodu stálých obstrukcí opozičních stran v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, silně podporovaných současným prezidentem ČR Milošem Zemanem. Přečtěte si článek Odpůrce korespondenční volby podpořil i Zeman.

 

JE TEDY VELMI POTŘEBNÉ, ABYCHOM SE I MY VE SVĚTĚ VYDALI V LEDNU VOLIT SVÉHO DEMOKRATICKÉHO PREZIDENTA NEBO PREZIDENTKU! 

Přidejte se a jděte k volbám! Bude-li v čele Česka stát demokrat, máme mnohem větší šance, že korespondenční volba projde Parlamentem a nový prezident ji podpoří. 

PŘIPRAVILI JSME PRO VÁS MANUÁL: JAK A KDE VE SVĚTĚ VOLIT/VOLBY PREZIDENTA 2023

 

 

Ø  PŘIJĎTE VOLIT S PLACKOU NA KLOPĚ, AŤ JE VIDĚT, ŽE TO S KORESPONDENČNÍ VOLBOU MYSLÍTE VÁŽNĚ!

Stačí najít ve Vašem městě jakoukoli výrobnu placek a nechat si vyrobit placku 44 mm podle vzoru v příloze. Pokud se Vám podaří vycestovat ještě před prezidentskými volbami do Česka, zde je odkaz na jednu z mnoha výrobců placek: https://plackovna.cz/. Chcete nechat vyrobit placky pro celý krajanský spolek? Napište nám, poradíme, jak na to!

 

MRKNĚTE NA TYTO FOTKY

V Belgii jsme placky na klopu nasadili už při Zahajovacím koncertě českého předsednictví a vernisáži výstavy Nadačního fondu Arnošta Lustiga. Přidejte se i Vy a nasdílejte nám fotky rovnou na FB stránku iniciativy nebo uzavřenou FB skupinu nebo nám je pošlete emailem.

 

Ø  NAPIŠTE NÁM SVŮJ PŘÍBĚH, PROČ CHCETE VOLIT ZE SVĚTA DISTANČNĚ, MY HO RÁDI ZVEŘEJNÍME!

Na našich webových stránkách zveřejňujeme postupně příběhy českých občanů žijících nejen ve světě, kteří mají odvahu napsat, proč je pro ně korespondenční volba důležitá: Chceme-volit-distančně/příběhy

 

Ø  DALŠÍ NOVINKY A INFORMACE K VOLBÁM

Aktuální informace budeme pravidelně sdílet přes naše webové stránky/volby a naše sociální sítě. Ještě nejste členem? Stačí kliknout na odkaz: fb uzavřená skupina/chceme volit distančně a všechny novinky budete mít z první ruky!

 

Máte dotazy nebo nápady, jak nám pomoci? Napište nám! 

S úctou, 

 

Dagmar Straková (Belgie), Marta McCabe (USA), Jana Grulichová (ČR) Kateřina Spiess-Velčovská (Německo), Petr Mooz (Belgie) a všichni signatáři iniciativy Chceme volit distančně, viz níže: 

Koordinátoři Iniciativy Chceme volit distančně ve 22 zemích světa

Signatáři výzvy na Webu Iniciativy Chceme volit distančně

Krajanské spolky a české školy ve světě podporující zavedení korespondenční volby

České osobnosti ve světě i v ČR podporující zavedení korespondenční volby

Signatáři dalších petic za zavedení korespondenční volby:

Petice ze Španělska z roku 2017

Petice z USA z roku 2018

Otevřený dopis českých vědců o doplnění volebního zákona o možnost distanční volby z roku 2017

Vzor na výrobu placky, 44 mm..jpg

  *MVCRX06KG8XO*  

MVCRX06KG8XO          prvotní identifikátor 

 

Mgr. Petr Vokáč náměstek ministra vnitra 

pro řízení sekce legislativy a státní správy 

 

Praha 29. července 2022 

Č. j. MV-128483-2/OV-2022 

 

Vážená paní Straková,  

byl jsem pověřen k poskytnutí odpovědi na Váš dopis adresovaný předsedovi 

vlády České republiky ve věci korespondenčního hlasování.  

Hned v úvodu bych Vás chtěl ujistit, že zavedení korespondenční volby pro Čechy v zahraničí zůstává cílem současné vlády, který je obsažen i v jejím programovém prohlášení.  

Nosičem pro uzákonění tohoto způsobu hlasování by měl být senátní návrh zákona na zavedení korespondenčního hlasování ve volbách do Poslanecké sněmovny a ve volbě prezidenta republiky, který je nyní projednáván v Poslanecké sněmovně jako tisk 39. Tento návrh, který do značné míry vychází z předchozích vládních návrhů, byl při jeho přípravě konzultován s Ministerstvem vnitra jako věcným gestorem agendy voleb a je koncipován tak, že korespondenční hlasování je možné podle něj organizačně technicky provést.  

Původní záměr, aby korespondenční hlasování mohli naši občané v zahraničí využít už pro nadcházející volbu prezidenta republiky, se ovšem kvůli opakovaným obstrukcím v Poslanecké sněmovně jeví stále méně reálný. Věřím však, že poslanci z řad vládních koaličních stran jsou připraveni tento návrh nadále intenzivně prosazovat, aby v Poslanecké sněmovně konečně mohlo dojít k projednání a schválení zmíněného senátního návrhu a zavedení korespondenčního hlasování pro české občany v zahraničí se po dlouhých letech snah podařilo uzákonit. 

Závěrem bych Vám rád poděkoval za Váš dopis a vyjádřil potěšení z aktivity a zájmu českých krajanů o dění v České republice. 

 

S pozdravem 

                                                                                               Mgr. Petr Vokáč 

 

Vážená paní Dagmar Straková korespondencnivolba@gmail.com

Petr Fiala                                                                                             

předseda vlády České republiky                     

13. 7. 2022 

Vážený pane premiére,  

obracíme se na Vás jako na zástupce největší vládnoucí strany v ČR ve věci požadavku o uzákonění korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí.  

Navazujeme na mnoholeté požadavky zahraničních Čechů, jsme v kontaktu se všemi protagonisty a tvůrci dosavadních petic za prosazení korespondenční volby a se svojí naléhavou prosbou se na Vás obrací v dopise i paní Jana Grulichová, vdova po senátoru Tomáši Grulichovi, pro něhož bylo prosazení korespondenční volby zásadním politickým cílem. 

Jak víte, členové současné vládnoucí politické reprezentace slíbili před parlamentními volbami 2021 českým voličům v zahraničí, že korespondenční hlasování pro občany České republiky žijící ve světě prosadí. My v zahraničí jsme udělali vše, co bylo v našich silách, aby se do Poslanecké sněmovny PČR dostaly obě demokratické koalice. Loňských parlamentních voleb se zúčastnilo nejvíce zahraničních Čechů v celé historii! Také díky Čechům ve světě jste mohli slavit velký politický úspěch! Nyní očekáváme, že poslanci vládní koalice svůj slib dodrží.  

Sledujeme velmi podrobně české i zahraniční politické dění a víme, že jste v současné době velmi zaměstnaný českým předsednictvím v Radě EU i následky válečného konfliktu způsobeného vpádem ruských vojsk na území Ukrajiny. Přesto bychom Vám rádi v těchto těžkých časech chtěli připomenout, že ve světě žijí statisíce českých občanů, kteří se ke své rodné vlasti hlásí a vychovávají v tomto duchu své potomky. Všichni společně chceme, aby byl naplněn koaliční slib, a abychom my ve světě mohli volit prezidenta v roce 2023 již korespondenčně.  

Chceme také upozornit na vynikající české vědce, umělce, učitele nebo sportovce žijící ve světě, na krajany se zájmem o vlast, kteří jsou silnou zárukou, že ve většině případů budou volit demokratické kandidáty.  

Je nám velmi líto, že místo prosazení korespondenčního hlasování, které je ve většině evropských zemích naprostou samozřejmostí, začali někteří poslanci vládnoucí koalice tvrdit, že se korespondenční hlasování do prezidentských voleb nestihne. Jsme znepokojeni tímto vývojem a nenaplněním slibu, který nám poslanci obou vládních koalic dali na online debatách na podzim 2021 a také veřejně prohlašovali!  

                       

Vážený pane premiére, obracíme se na Vás nejen jako na lídra nejvlivnější politické strany v zemi, ale také jako na člověka velmi moudrého a prodemokraticky smýšlejícího a žádáme Vás, abyste neprodleně otevřel jednání o prosazení korespondenční volby na nejvyšší politické úrovni. Dejte Čechům ve světě korespondenční volbu a buďte ujištěný, že najdete další statisíce voličů, kteří budou volit demokracii.  

S úctou, 

Dagmar Straková (Belgie), Marta McCabe (USA), Jana Grulichová (ČR), Za Čechy v zahraničí signatáři iniciativy Chceme volit distančně:  

Koordinátoři Iniciativy Chceme volit distančně ve 22 zemích světa

Signatáři výzvy na Webu Iniciativy Chceme volit distančně

Krajanské spolky a české školy ve světě podporující zavedení korespondenční volby České osobnosti ve světě i v ČR podporující zavedení korespondenční volby Signatáři dalších petic za zavedení korespondenční volby:

Petice ze Španělska z roku 2017 

Petice z USA z roku 2018 

Otevřený dopis českých vědců o doplnění volebního zákona o možnost distanční volby z roku 2017 
 

Příloha:  

Prosba od paní Jany Grulichové, vdovy po senátoru Tomáši Grulichovi 

                       

Vážený pane premiére, 

obracím se na Vás s prosbou o uzákonění korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí. 

Tato volba byl velký úkol, o jehož uskutečnění se můj manžel Tomáš Grulich snažil po celých dvanáct let svého působení v Senátu ČR, a to jako předseda Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí.  

Vím, že vzhledem k obstrukcím opozice to není lehké, ale letos v květnu už jsem se začala radovat. Bohužel opět marně. 

Myslím, že korespondenční volba je důležitá pro Čechy žijící v zahraničí, pro stát, a hlavně pro demokracii. 

Obracím se na Vás, udělejte, prosím, vše pro to, abych mohla alespoň v duchu manželovi říct, Tvůj dlouholetý těžký úkol byl splněn! 

S úctou 

Jana Grulichová                                                                                   

13. 7. 2022 

bottom of page